Czym nakładać tynki cienkowarstwowe?

Od kilku lat na popularności poważnie zyskuje ocieplanie domów i bloków mieszkalnych za pomocą płyt styropianowych. W celu zabezpieczenia ich przed niekorzystnymi wpływami zarówno zjawisk atmosferycznych jak również dbałości o schludny i miły dla oka wygląd budynku, stosuje się tynki cienkowarstwowe. Zgodnie z życzeniem klienta można nałożyć go także na powierzchnie betonowe czy tynki cementowe. Korzysta się z niego głównie w miejscach o równym podłożu, by uniknąć kolejnych warstw nakładania tynku.

Wielu mieszkańcom zależy nie tylko na ładnym doborze koloru. W celu zaoszczędzenia kosztów farby, niektórzy decydują się na ciekawy kolor samego tynku. Wybór jest niemały, od niezwykle trwałych tynków mineralnych,  żywicze z małą przepuszczalnością wody czy np. silikatowe, które są polecane szczególnie w środowiskach miejskich. Oprócz wyboru rodzaju i koloru, sporo czasu zajmuje niekiedy wybór interesującej nas faktury.

W zależności od swoich umiejętności oraz narzędzi, które ma w zasięgu ręki, fachowiec może tworzy różne cuda z zaprawy tynkarskiej. Prosta packa ze stali nierdzewnej pomaga w uzyskaniu głównie ciągłej i gładkiej struktury. Jej ostateczny wygląd zależy od tego, czy będziemy gładzić czy może jednak zacierać ruchami skośnymi czy kulistymi. Tynki mozaikowe czy grysowe uzyskujemy bez specjalistycznych narzędzi, jednak musimy pamiętać, aby zaprawę połączyć z wybranymi cząsteczkami i okruchami. Za pomocą ogólnie dostępnej miotły czy młynka, możemy wykonać tynki cienkowarstwowe nakrapiane.

Firmy budowlane prześcigają się w pomysłach używania narzędzi związanych z nakładaniem cienkowarstwowych tynków. Niektóre w celu przyspieszenia i ułatwienia pracy korzystają ze specjalnych mieszanek gotowych zapraw.

Jak widać sprawa nakładania nie jest prosta. Jeżeli więc nie czujesz się na siłach wykonania cienkowarstwowego tynku,, skorzystaj z pomocy doświadczonego fachowca.