Szablony dekoratorskie oraz techniki wykonywania tynków ozdobnych we wnętrzach

W dzisiejszych czasach niewiele osób wybiera do dekoracji wnętrza zwykłe tapety. Jeśli już są one bardzo dobrej jakości, na flizelinie i dość strojne. Jeśli jednak nie lubimy tapet, a chcemy mieć interesującą ścianę, bo zwykłe tynki nie są interesujące warto skorzystać z tynków strukturalnych. Pamiętać jednak należy, że nie pasują one do każdego wnętrza – ściany fakturowane tynkiem dekoracyjnym na pewno nie będą korzystne dla wnętrz o małych powierzchniach, bo będą je przytłaczały. Jeśli planujemy położyć tynk strukturalny na sufit to także przemyślmy to – sufit wtedy optycznie się obniży co w blokach o wysokości 2,55 m może nie być do końca korzystne.

Jeśli nie mamy ochoty dekorować całej ściany możemy zrobić na niej tylko jakiś nietypowy wzór. Nie potrzeba mieć do tego zdolności artystycznych ponieważ w sklepach z artykułami malarskimi znajdziemy szablony dekoratorskie do tynków. Dzięki takim szablonom na naszej ścianie z łatwością pojawi się wybrany wzór. Wystarczy tylko szablon, tyn i trochę czasu na wyschnięcie.

Jeśli jednak zdecydujemy się na wykonanie tynku ozdobnego na całej ścianie mamy wiele rodzajów takich tynków, w zależności od uzyskiwanego efektu. Efekt zaczesanej ściany uzyskujemy mieszając tynk z farbą akrylową, dzięki czemu uzyskujemy pożądany kolor oraz tynk nie zasycha tak szybko, po nałożeniu takiej masy bierzemy  szczotkę do tapet i jednostajnymi ruchami „czeszemy” tynk, szczotkę trzeba często czyścić, bo zapchaną nie uzyskamy oczekiwanego wzoru.

Żeby uzyskać tynk w stylu retro trzeba rozmieszać tynk z farmą emulsyjną w oczekiwanym kolorze i nakładać go od góry ściany dość grubymi warstwami. Następnie bliczówką rzeźbimy w tynku wymyślone przez nas wzory, najlepiej taki tynk wygląda w przypadkowych pociągnięciach szpachli. Po wyschnięciu malujemy ścianę bejcą i farbą transparentną, żeby nadać jej satynowy połysk.

Uzyskanie efektu „piaskowej iluzji” potrzebujemy tynk, bejcę, metalową szpachlę oraz gąbkę. Tynk nakładamy na ściany, szpachlą z ząbkami pod kątem 45 stopni robimy wzór. Następnie, po wyschnięciu, gąbką wcieramy farbę w zagłębienia co drugą szerokość gąbki dwa kolory farb. I gotowe.

Wbrew pozorom, żeby zrobić tynk strukturalny potrzebne nam są odpowiednie narzędzia i tynk oraz pomysł co chcemy uzyskać.